Pagekón riasnatý (Correlophus ciliatus)

Výskyt: Nová Kaledónia (a ostrovy Grande Terre a Île des Pins)

Dĺžka života: 10-20 rokov

Veľkosť v dospelosti: 18-24cm

Terárium: minimum 30x30x45cm (1ks) / optimum 45x45x60cm (1-4ks) (DxHxV)

Teplota: 22-27°C

Vlhkosť: 70-80%

Osvetlenie: nepotrebuje

Výhrev: nepotrebuje (nemá rád vyššie teploty)

Aktivita: podvečer/nočná

Potrava: hmyz, ovocie, kašičky pre pagekony

VŠOBECNÝ OPIS

Pagekón riasnatý si získal srdce mnohých chovateľov, či už svojím vzhľadom, alebo jednoduchosťou chovu. Ide o gekony s pomerne pokojnou až mierne plachou povahou a aktivitou za súmraku/podvečer/v noci, ktoré je možné chovať samostatne, alebo v skupine 1 samca a 2-3 samíc. Vďaka nespočetnému množstvu farebných mutácii, je každý jedinec jedinečný. Názov "riasnatý" si získal vďaka svojim výčnelkom na hlave, ktoré pripomínajú riasy na očiach a dodávajú mu jeho charakteristický vzhľad.

Pri ohrození, alebo nadmernom strese môže pagekon využiť svoj obranný mechanizmus a uvoľniť/stratiť svoj chvost. (v prírode slúži na odlákanie nepriateľa) Ak pagekonovi chvost odpadne, tak mu už nedorastie a ostane po zvyšok života bez neho, no neovplyvňuje to kvalitu jeho života a vie plnohodnotne žiť a rozmnožovať sa. 

TERÁRIUM PRE PAGEKÓNA

Veľkosť terária: Ako spomíname vyššie, minimálne rozmery sú 30x30x45cm pre jedného Pagekóna, ak Vám to možnosti dovoľujú ideálnejšia je veľkosť 45x45x60cm pre 1-4 jedince. (1 samec + viac samíc)

Terárium orientujeme na výšku, nakoľko Pagekón je stromový druh gekona, ktorý rád skáče a lozí po koreňoch či lianach.

Substrát na dno terária: Odporúčame mix rašeliny, piesku, píniovej kôry a rašeliníku v pomere 70% / 10% / 10% / 10%.

Korene a dekorácie: Ideálnou voľbou je viacero koreňov orientovaných na výšku, ktoré vytvoria dostatok priestoru pre lozenie Pagekóna. Vhodné sú korkové rúrky a korene, bambusové a kokosové dekorácie, ktoré sú jednoduché na prípadnú údržbu a pomerne odolné voči presniam pri vysokej vlhkosti. (Rovnako napr. dub, breza, vŕba,...) Neodporúčame drevo z ovocných stromov, ktoré môžu poškodiť lamely na prstoch Pagekóna.

Rastliny: Často ich využívajú pre odpočinok a eliminujú prípadný stres Pagekónov z okolia. Môžete použiť živé rastliny, ktoré sú hrubolisté a niesú jedovaté (Svokrin jazyk-Dracaena, Divý Jano-Pothos, Anthúria,...), alebo umelé, ktoré sú jednoduché na čistenie.

Misky na vodu a jedlo: Nesmieme zabudnúť na misky, ktoré sa dajú upevniť na sklo pomocou prísaviek, alebo magnetov. Jedna miska slúži na čerstvú vodu, druhá na krmivo.

Osvetlenie: Nieje potrebné (za predpokladu umiestnenia na bežnom dennom svetle v priestore domova), nakoľko ide o gekona s nočnou aktivitou, no pre vizuálny dojem z terária je možné použiť bežne dostupné LED osvetlenia určené priamo pre terárium. (Odporúčame vyhnúť sa silným osvetleniam, postačuje jemné svetlo)

Potrava

Hmyz, ovocie a predvyrobené kašičky.

Mláďatá je potrebné kŕmiť denne (napr. mini cvrčky+kašičky), pri väčších jedicoch postačuje kŕmenie 1x za 2 dni. (Osobne sa nám osvedčilo: kašička 1x týždenne + cvrčky 1-2x týždenne vo väčšom množstve, ktoré si priebežne v teráriu lovia.)

Hmyz: Je jednou z hlavných zložiek potravy, najčastejšie využitie v domácom chove majú práve cvrčky, pre ich dostupnosť takmer v každom chovprodukte. Veľkosť hmyzu volíme s ohľadom na veľkost Pagekóna. (Cca. taký veľký ako je medzera medzi ich očami). K hmyzu odporúčame pridávať a dávkovať minerály (Calcium+D) a vitamíny, halvne v prípade ak nepoužívate predvyrobené kašičky určené pre Pagekónov. Múčne červy a zophobasy nedoporúčame (alebo len ako občasný doplnok v malom množstve), nakoľko ich príjem vo väčšom množstve môže spôsobiť komplikácie s trávením.

Ovocie: Zbožňujú prezreté ovocie ako banán, hruška, jablko, melón, maliny, ananás, mango... (Nie citrusy - sú pre ne toxické). Odporúčame rozmixovať na kašičku.

Kašičky: Zvyčajne sa dajú kúpiť v práškovej forme, ktorú zmiešate s vodou a vznikne Vám hotová kašička pre Pagekóna, ktorá obsahuje zložky ovocia, hmyzu, vitamínov a minerálov. Je dostupných viacero príchutí a výrobcov, z vlastnej skúsenosti odporúčame napr. Dr.Rhaco, Gecko nutrition, Repashy,...

(Je možné chovať Pagekóna iba čisto na kašičkách, ale odporúčme aj podávanie hmyzu kvôli jeho aktivite a loveckým pudom.)

VLHKOSŤ

Mláďatá sú na nesprávnu vlhkosť náchylejšie, no nepodceňujte ju ani pri dospelých jedincoch. Nedostatočná vlhkosť môže spôsobovať problémy pri zvliekaní starej kože, nakoľko koža nerastie spolu s nimi a vždy keď Pagekón narastie, starú kožu si zvlečie. Odporúčaná vlhkosť je orientačne 70-80%.

Odporúčame denné rosenie vybavenia terária rozprašovačom, ideálne v podvečerných/večerných hodinách. Chvíľu po narosení sa Pagekóny väčšinou aj výraznejšie vyfarbia. Vodu prijímajú okrem misky s vodou aj z listov rastlín a dekorácii po narosení.

TEPLOTA

Pagekóny majú všeobecne radšej nižšie teploty. Vo väčšine prípadov postačuje izbová teplota, ktorá sa pohybuje od 22°C do 27°C. V letných tropických horúčavách preto odporúčame rosiť terárium výdatnejšie aj 2x denne. Nakoľko sú pomerne odolné, krátkodobo zvládnu aj nižšie a vyššie teploty, no pre ich dlhodobú pohodu to nieje vôbec ideálne.

MANIPULÁCIA

Pagekóny síce patria medzi stredne plaché gekony a na manipuláciu si pomerne ľahko privyknú bez väčších problémov, no nejedná sa vyslovene o kontaktné zvieratko, preto je vhodné manipuláciu obmädziť. Veľmi radi skáču a nerobí im problém skočiť s 1,5 metrovej výšky, na čo odporúčame pri manipulácii myslieť. Nikdy Pagekóna nechytajte za chvost - mohol by využiť obranný mechanizmus a chvost uvoľniť.

ROZMNOŽOVANIE

Samice pripúšťame k samcovi až po cca 1 roku života, respektíve od váhy 35g a viac. Samice kladú 2 vajcia mesačne v období od februára do októbra, k čomu je dobré prispôsobiť miesto pre kladenie vajec. Ideálne je pre kladisko zvoliť napr. plastovú misku s rozmermi minimálne 15x12x15cm, ktorú naplníme vlhkým substrátom, ako je napríklad rašelíník. Po umiestnení takejto misky do terária ju samičky často uprednostnia pred zahrabaním vajec do substrátu. Pár dní pred kladením vajec si samička hľadá miesto pre nakladenie vajec a pohybuje sa častejšie na dne terária. 

Vajíčka môžeme opatrne premiestniť z kladiska do inkubačnej misky, pred presunom odporúčame na vajíčka urobiť malú bodku na vrchnej strane, aby sme ich rovnakým smerom umiestnili aj do misky a zachovali ich pôvodnú polohu. (vajíčka pri presune ani po ňom nepretáčame) Spôsoby zariadenia inkubačnej misky chovateľmi sú rôzne, preto opíšeme iba spôsob, ktorý používame my. Inkubačnú misku naplníme cca na 60% vlhkým substrátom na inkubáciu - používame Repashy SuperHatch (no používa sa vermikulit, vlhký rašeliník, seramis,...) a uzavrieme. Niektorí chovatelia pravidelne vetrajú, alebo robia do inkubačnej misky dierky na odvetrávanie, my však nechávame misky vždy uzavreté bez vetrania. (postačuje krátke otvorenie nádoby cca 1x za týždeň pri kontrole vajíčok)

Nakladené vajíčka je potrebné inkubovať pri teplote 21-24°C a stálej vlhkosti nad 80%, na čo je vhodný inkubátor. Inkubácia trvá zvyčajne 60-90 dní podľa teploty. (môže trvať aj dlhšie, vyskytli sa prípady kedy to bolo aj 150dní, no je to zriedkavé.)

Samičky odporúčame oddeliť od samca v období od novembra do januára, aby si dostatočne oddýchli a zregenerovali sa.

Na úvod do chovu Pagekóna riasnatého by mali dané informácie postačovať, no ak máte otázky ktoré by Vás ešte zaujímali neváhajte nám napísať. 

V našom ďalšom článku si povieme viac o rôznych morfoch, genetike a farbách Pagekónov. Morfy a genetika Pagekóna riasnatého

Napíšte nám

Napíšte nám

V prípade akýchkoľvek dotazov sa nás neváhajte opýtať